Kuchnia staropolska zmieniała się przez wieki. Na sam kształt potraw miały wpływ liczne przemiany historyczne – nasi przodkowie stworzyli kuchnię staropolską bazując i łącząc znane już smaki z tymi poznanymi poza granicami kraju. Co wyróżnia kuchnię staropolską? Na jakich składnikach bazuje i jakie potrawy oferuje? Te i wiele innych sekretów odkrywamy w poniższym artykule.
W Restauracji Kmicic mają Państwo okazję przetestować wyśmienitą kuchnię i dania sprzed wieków. Zanim jednak przejdziemy do potraw, jakie oferuje kuchnia staropolska, warto wiedzieć na jakich składnikach bazuje i czym przede wszystkim się charakteryzuje.
Podstawą kuchni staropolskiej były składniki regionalnego pochodzenia i gospodarstwo domowe. Polska jest krajem typowo rolniczym, z wieloma leśnymi terenami, dlatego też spożywano wyłącznie to, co dostarczało wówczas pole oraz zwierzynę upolowaną w lesie i ryby z rzek lub stawów.
Kuchnia staropolska to głównie potrawy ciężkostrawne. Znaleźć tu można było wiele wyrobów mięsnych, dań mącznych, obficie doprawianych, kwaśnych lub słonych. Ponadto, w jadłospisach królowały kiszone warzywa i przetwory. Nie można zapomnieć także o mocnych alkoholach, takich jak wódka i nalewki, które były nieodzownym dodatkiem do wielodaniowych posiłków podawanych na staropolskich stołach i towarzyszą im do dziś.
W pierwszych polskich książkach kucharskich, wydawanych na przełomie XVI i XVII w., znaleźć można głównie przepisy na ogony, ozory i uszy wołowe. Wówczas uważane one były za przysmaki – zarezerwowane wyłącznie dla zamożniejszej części społeczeństwa. W naszej restauracji w Warszawie w ramach menu proponujemy m.in.:
Wszystkich, którzy chcą skosztować dań kuchni staropolskiej zapraszamy do Restauracji Kmicic. Oferujemy także organizację imprez okolicznościowych, takich jak chrzciny, komunie, przyjęcia weselne i wiele innych.